10 rzeczy, których dzieci powinny się od ciebie nauczyć

Dzieci dużo więcej uczą się, obserwując zachowania rodziców, niż słuchając ich wywodów. Sprawdź, co powinno zobaczyć i usłyszeć twoje dziecko:

 

Mów dobrze o dziecku
Chwal je, bądź z niego dumna, nigdy nie narzekaj na nie przez telefon w rozmowie z przyjaciółką czy mamą, tak, żeby mogło cię usłyszeć. Maluch słyszy i widzi nie tylko to, co jest skierowane do niego samego. Jeśli mówisz dziecku, że je kochasz, inni też powinni to wiedzieć 🙂

 

Kłócenie się z szacunkiem
Pewnie dziecko przynajmniej raz będzie świadkiem konfliktu rodziców. Bardzo ważne jest, jak będzie on wyglądał. Pamiętaj, że krzyki, rękoczyny, przekleństwa czy wyzwiska są kategorycznie zakazane (nie tylko przy dziecku…)! Niech dziecko widzi, że różnice zdań są normalne, ale należy je sobie wykładać z szacunkiem i spokojem. Nigdy nie wciągaj dziecka w konflikt, to nie jest karta przetargowa!

 

Godzenie się i przeprosiny
Jeśli dziecko widziało, jak się kłócicie, nie ma co robić tajemnicy z pogodzenia się. Przeprosiny to nie wyraz słabości, ale siły charakteru, która pozwala przyznać się do błędu.

 

Bycie uprzejmym
Jeśli pokrzykujesz na sprzedawców w sklepie, rzucasz słuchawką w rozmowie z rodzicami, jesteś niemiła dla taksówkarza czy listonosza, to są wzorce, których uczysz swoje dziecko. Nie dziw się jednak potem, że maluch pyskuje w szkole, nie wita się z sąsiadami, jest niemiły dla obsługi w restauracji. W końcu tego go nauczyliście…

 

Przyjaciele
Człowiek jest istotą społeczną i pojawienie się dziecka, mimo że wywołuje małą rewolucję, nie powinno zasadniczo tego zmieniać. Dziecko powinno widzieć, że macie przyjaciół i znajomych, z którymi chętnie się spotykacie, że macie na kim polegać, że ludzie pomagają sobie nawzajem, są dla siebie mili, spędzają ze sobą czas.

 

Małe niespodzianki
Niewiele trzeba, że dzień stał się niezwykły i żeby wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Wystarczy karteczka: Miłego dnia! Ulubione ciastko kupione na deser, liścik w pudełku z drugim śniadaniem. To małe rzeczy, których uczy się od ciebie dziecko.

 

Pasja
Mówienie o tym, że należy mieć w życiu pasję, nic nie da, jeśli nie pokaże się, co to znaczy. Na pewno masz coś, co uwielbiałaś robić przed narodzinami dziecka, co jest bliskie twojemu sercu. Może wolontariat, jazda na rowerze, gra w kręgle, podróże, szycie? Niech dziecko widzi, że rodzice są pasjonatami!

 

Okazywanie sobie uczuć
Okazywanie uczuć sobie nawzajem i dziecku jest tak samo ważne, jak mówienie o nich. Nie szczędźcie sobie uścisków, pocałunków, trzymajcie się za ręce, głaszczcie dziecko po głowie, poklepujcie po ramieniu. To wszystko wysyła mu sygnał, że on i każdy inny członek rodziny jest kochany, akceptowany i ważny.

 

Okazywanie sobie wdzięczności
Jeśli ktoś wyświadczył ci przysługę, podziękuj mu. Spróbuj się odwdzięczyć. Nie odmawiaj pomocy. To najlepsze sposoby, żeby wychować altruistę!

 

Szacunek dla starszych
O szacunku dla starszych należy mówić i go pokazywać. Najlepiej na przykładzie własnych rodziców. Do z tego wzorca maluchy nauczą się… jak was traktować, gdy będą duże. Nie zaniedbujcie więc więzi rodzinnych!

 

 

 

Źródło: http://babyonline.pl/10-rzeczy-ktorych-trzeba-nauczyc-dzieci,problemy-wychowawcze-galeria,3231,r3p10.html