Budowanie dobrych nawyków związanych z zasypianiem

Budowanie dobrych nawyków

związanych z zasypianiem

Jak wykształcić nawyki związane ze snem u naszych dzieci?

Przyzwyczajenia dotyczące zasypiania kształtują się od pierwszych dni życia dziecka, Dlatego tak ważne jest wczesne wykształcenie dobrych nawyków, które pogodzą zegar biologiczny maleństwa z zasadami panującymi w domu.

Niemowlę potrafi nauczyć się samodzielnego zasypiania w ciągu kilku dni. Wszystko zależy od tego, czy damy mu szansę, by mogło samo usnąć. Ciągłe kołysanie i towarzyszenie dziecku tuż przed snem może sprawić, że trudno je będzie od tego odzwyczaić. Kluczem do sukcesu jest rutyna i konsekwencja w przestrzeganiu ustalonych zasad.

Zalety przestrzegania zwyczajów związanych z zasypianiem

Około drugiego miesiąca życia dziecka dobrze jest wprowadzić wyciszające i uspokajające zwyczaje związane z zasypianiem. Kąpiel, ciche tulenie, bajka na dobranoc lub kołysanka powiedzą dziecku, że nadszedł już czas na sen. Możesz zacząć w dowolnym miejscu w domu, staraj się jednak powoli zmierzać do sypialni, gdzie będzie można powiedzieć w końcu dziecku „dobranoc”. Jeśli uczysz dziecko samodzielnego zasypiania pamiętaj, że może ono reagować płaczem. Maluch przyzwyczajony do kołysania i tulenia na rękach może czuć się po prostu samotny. Jeśli chodzi o nauczanie nawyków związanych z kładzeniem się do łóżka, nie ma żadnych powszechnie obowiązujących zasad. Musisz trochę poeksperymentować. Z czasem nauczysz się, jakie metody sprawdzają się w przypadku Twojego dziecka.

Zasypianie przy piersi lub z butelką

Dziecko zasypiające przy piersi czuje się bezpieczne. Jednak traktowanie piersi jako uspokojenia nie może trwać wiecznie. Maluch po przebudzeniu w nocy będzie domagał się przystawienia do piersi, mimo, że nie będzie głodny, będzie chciał po prostu poczuć ciepło i dotyk mamy. Pamiętaj, by po zakończeniu karmienia odłożyć dziecko do łóżeczka. Butelka, którą podajesz dziecku, nie powinna kojarzyć się z zasypianiem. U starszego malucha może przyczynić się do próchnicy, dlatego pamiętaj, żeby ustalić kolejność – butelka, mycie zębów, a później zasypianie.

Warto popaść w rutynę, aby wykształcić nawyki związane ze snem

Każde dziecko posiada własny zegar biologiczny. To on decyduje o tym, czy maluch jest rannym ptaszkiem, który wcześnie zasypia, czy też nocnym markiem, który lubi długo pospać. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, powinniśmy ustalić rozsądne pory zasypiania i konsekwentnie ich przestrzegać. Kształtując nawyki naszego dziecka, możemy wziąć także pod uwagę swój rozkład dnia. 

Co wpływa na sen dziecka?

Jeśli chodzimy do pracy na późniejsze godziny, możemy usypiać dziecko o wcześniejszych porach, by mogło wcześnie wstawać i spędzać z nami poranki. Oczywiście niełatwo jest wpoić dziecku taką rutynę, ale warto nad tym popracować, by po jakimś czasie nasza pociecha sama wiedziała, kiedy powinna pójść do łóżka.

Egzekwowanie ustalonych zasad – kształtujemy nawyki związane ze snem dziecka

Początkowo trudno będzie nakłonić dziecko, by położyło się spać. Nie dajmy się jednak przekonać marudzeniem i niechęcią malucha. Musimy być konsekwentni. Z drugiej jednak strony zdarzają się takie sytuacje, kiedy dziecko jest smutne, źle się czuje i potrzebuje naszej obecności. Bywa tak podczas ząbkowania lub kiedy maleństwo jest chore. Czasem dziecko miewa senne koszmary i dlatego boi się zasypiania. Wówczas możemy nieco nagiąć zasady i utulić malucha do snu.

Egzekwowanie ustaleń nie powinno, bowiem odbywać się kosztem samopoczucia naszej pociechy. Najważniejsze to rozpoznać, kiedy dziecko rzeczywiście ma problem z zaśnięciem lub źle się czuje, a kiedy tylko marudzi, bo nie ma ochoty jeszcze zasypiać.

Czas iść spać

Kiedy już ustalimy porę zasypiania naszego dziecka, starajmy się przypominać mu o tym jakieś 20 minut wcześniej. Po pewnym czasie maluch sam się nauczy, kiedy powinien zacząć szykować się do snu. Przed ustaloną porą nie zajmujmy dziecka ciekawymi rzeczami, ponieważ trudniej mu będzie pogodzić się z faktem, że musi już iść spać. Na godzinę przed snem zadbajmy o to, by dziecko nie oglądało zbyt strasznych lub za bardzo ekscytujących programów telewizyjnych, bo będzie miało problem z zaśnięciem.

Przygotowania do snu najlepiej zacząć od ciepłej, relaksującej kąpieli lub porcji mleka z miodem. Wówczas dziecko poczuje się senne i wyciszone. Wtedy przebieramy je w piżamkę i przypominamy o umyciu zębów. Uspokojone, zrelaksowane maleństwo bez marudzenia położy się do łóżka. Wtedy możemy jeszcze przeczytać mu fragment książeczki lub nastawić płytę z cichą, spokojną melodią. Wiele dzieci lubi zasypiać z ulubioną maskotką lub miękkim kocykiem – zadbajmy o to, by zawsze miały je pod ręką. Wychodząc z pokoju, możemy zostawić zapaloną lampkę, jeśli dziecko boi się ciemności. Dobrym sposobem jest również pozostawienie cicho nastawionej, spokojnej muzyki. Czas przygotowań do snu nie powinien przekroczyć 30 minut.

Usypianie dziecka

Niektóre dzieci mają problemy z zasypianiem i nie chcą być same w pokoju. Możemy wtedy zostawić im przedmiot przesycony naszym zapachem, np. miękki szlafrok, do którego będą mogły się przytulić. Wówczas będą czuły naszą obecność i łatwiej się uspokoją. Jeśli nasza pociecha jest przyzwyczajona do karmienia przed snem, dajmy jej smoczek. Dzięki miarowemu ssaniu maluch stanie się senny.

Wspólne spanie z dzieckiem – za i przeciw

Jeśli zastanawiacie się, jak uśpić niemowlaka, pewnie nie raz zakiełkowała w was myśl, by zdecydować się na wspólne spanie z dzieckiem. Wspólne spanie z dzieckiem ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Dlaczego? Zdecydujcie sami.

Każda ze stron ma swoje żelazne argumenty, podobnie jak każde rozwiązanie wady i zalety. Nie da się ukryć, że Wieczorne rytuały z dzieckiem jest wygodniejsze dla rodziców, którzy pracują. Dzięki wspólnemu spaniu z dzieckiem udaje im się spędzić więcej czasu razem. Jeśli karmisz, łatwiej ci będzie w nocy przystawiać dziecko do piersi. Badania dowodzą, że dzieci śpiące z rodzicami są karmione piersią dłużej, niż te, do których mama musi wstawać w nocy.

Wspólne spanie z dzieckiem – zalety

 • Maluch rzadziej się budzi
 • Możecie nacieszyć się bliskością
 • Szybsza reakcja na wypadek płaczu, kaszlu’
 • Po prostu miło jest zasypiać i budzić się widząc obok siebie słodkiego malucha
 • Mamie, czy tacie łatwiej jest ponownie zasnąć po nocnym karmieniu
 • Dziecko jest spokojniejsze

Wspólne spanie z dzieckiem, choć ułatwia maluszkowi zasypanie, pozwala mu poczuć się bezpiecznie, ciesząc się bliskością rodziców, nie ma wpływu na to, kiedy dziecko zacznie przesypiać noc.

Wspólne spanie z dzieckiem, niezależnie od nocnych pobudek nie oznacza bynajmniej spokojnego snu rodziców. Maluch wierci się, wierzga, rozpycha. Rodzice śpią też czujniej, bojąc się przydusić dziecko.

Nie zaleca się wspólnego spania wraz z wcześniakami i dziećmi z niską wagą urodzeniową, ponieważ wzrasta ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Rodzice, którzy pili alkohol, zażywali narkotyki nie powinni spać razem z dzieckiem. To samo dotyczy palaczy, osób przyjmujących środki nasenne, psychotropowe.

Wspólne spanie z dzieckiem- wady

 • Maluch, który przyzwyczaił się do spania z rodzicami, nie będzie chciał spać sam
 • Płytki sen u rodziców, czuwających by nie zrobić dziecku krzywdy przez sen
 • Konieczność układania się z dzieckiem do snu powoduje brak czasu na własne sprawy wieczorem
 • Ograniczenie życia erotycznego
 • Możliwość upadku dziecka z tapczanu
 • Ryzyko ugrzęźnięcia dziecka pomiędzy tapczanem i ścianą
 • Możliwość przegrzania dziecka

ILE POWINNY SPAĆ NIEMOWLĘTA I DZIECI DO 5. ROKU ŻYCIA ZGODNIE Z NAJNOWSZYMI ZALECENIAMI?

 • Niemowlę w wieku 4-12 miesięcy potrzebuje od 12 do 16 godzin snu dziennie (w tym drzemek) w regularnych odstępach czasu;
 • Dziecko w wieku 1-2 lata powinno spać od 11 do 14 godzin dziennie (włącznie z drzemkami) w regularnych odstępach czasu;
 • Dziecko w wieku 3-5 lat potrzebuje od 10 do 13 godzin snu dziennie w regularnych odstępach czasu (w tym drzemki).

JAKA JEST ROLA SNU W PRAWIDŁOWYM ROZWOJU DZIECKA?

Naukowcy udowodnili, że odpowiednia długość snu w regularnych odstępach czasu ma szereg zbawiennych właściwości dla rozwijającego się organizmu niemowląt i dzieci. Po pierwsze, tylko w czasie snu dochodzi do wydzielania hormonu wzrostu, który pobudza wzrost masy i długości ciała, a także zapewnia prawidłowy rozwój organizmowi dziecka. Ponadto sen wzmacnia układ odpornościowy, reguluje emocje, wpływa pozytywnie na uczenie się, a u starszych dzieci zwiększa zdolność koncentracji i poprawia pamięć.

Z kolei niedobór snu i jego nieprawidłowe wzorce mogą prowadzić w przyszłości do wielu chorób, takich jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie, a także zwiększają ryzyko wystąpienia urazów fizycznych.

 

Pamiętaj!

 • Naucz się rozpoznawać oznaki senności. Nadmierne zmęczenie może być powodem kłopotów z zasypianiem, ważne więc, by wiedzieć, kiedy dziecko jest gotowe pójść do łóżka. Po pewnym czasie zaczniesz instynktownie rozpoznawać oznaki zmęczenia. Zwracaj uwagę na płaczliwość, tarcie oczu, pociąganie za uszka i lekkie cienie pod oczami.
 • Podkreślaj różnice pomiędzy dniem a nocą. W ciągu kilku pierwszych tygodni, czy tego chcesz czy nie, Twój rozkład dnia dopasowuje się do rozkładu dnia dziecka. Po pewnym czasie możesz jednak zacząć pokazywać dziecku różnicę pomiędzy dniem a nocą. Podczas dnia niech w domu będzie jak najwięcej światła, baw się dużo z dzieckiem, zachęcaj je do aktywności i nie pozwalaj mu zasypiać na zbyt długo. Z nadejściem nocy zadbaj, by otoczenie dziecka było wyciszone, nie zapalaj mocnego światła, staraj się ograniczyć aktywność. Początkowo może się wydawać, że nie robi to żadnej różnicy, jednak z czasem dziecko nauczy się, że noc jest porą snu.
 • Niech dziecko samo układa się do snu. Około 6. – 8. tygodnia niektórzy rodzice uczą dziecko, by samo zasypiało. To trudny krok. Postaraj się położyć dziecko do łóżka, gdy jest senne, ale jeszcze nie zasnęło. Im wcześniej przyzwyczai się samo zasypiać, tym łatwiej będzie mu uspokoić się, gdy przebudzi się w nocy.

Literatura:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dobre-nawyki-droga-do-sukcesu-2924026.html

https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-dziecka/profilaktyka/budowanie-dobrych-nawykow-zwiazanych-z-zasypianiem

http://mama-to-wie.pl/tag/sposoby-na-wyciszenie-dziecka-przed-snem/