12 zasad prawidłowego doboru obuwia dla dziecka

Przy doborze butów dla dziecka nie warto iść na łatwiznę. Chociaż nie zawsze spełniają nasze kryteria estetyczne, a ich cena przekracza zaplanowany budżet, jest to najlepsza inwestycja w podstawę dziecka: zdrowie stóp, nóg, a nawet całej postawy.

 

1. Buty kupuj dziecku wtedy, gdy już chodzi.

Dopóki dziecko nie zacznie chodzić, nie należy mu zakładać także skarpet z usztywnioną podeszwą. Stopa nie ma wtedy kontaktu z podłożem. Więzienie stóp w obuwiu czy usztywnionych skarpetach zaburza jej prawidłowy rozwój i hamuje poznawanie otoczenia i podłoża.

2. Pierwsze kroki dziecko może stawiać w domu bez obuwia, ale podczas samodzielnego chodzenia powinno mieć buty, również w domu.

Bardzo często mówi się o tym, że dziecko powinno jak najczęściej chodzić boso. Nie do końca jest to prawdziwe. Bez wątpienia dziecko jak najwięcej powinno chodzić boso po naturalnym podłożu, jakim jest trawa czy piasek – tylko wtedy stopa ma szansę na trójwymiarową pracę. Natomiast w domu, gdzie podłoga jest twarda stopa zachowuje się inaczej – nie ma szansy na pracę w trzech płaszczyznach, nie ma także amortyzacji i wszystkie reakcje od podłoża, które powstają podczas chodu czy biegu oddziałują negatywnie nie tylko na stawy stóp, ale także kolan i wyższe partie ciała.

Boso – tak, ale po naturalnym podłożu.
W domu – w kapciach spełniającym te same kryteria, co buty na dwór

3. Nie wybieraj rozmiaru butów na oko!

Po zakup nowych butów najlepiej udać się z dzieckiem. Włóż dziecku buty, niech w nich stanie, pochodzi. Naciskając na czubek buta sprawdź czy mają właściwy rozmiar. Prawidłowo dobrany but powinien być dłuższy od stopy o 5 – 10 mm ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w trakcie chodzenia. W sklepach z obuwiem dziecięcym sprzedawca powinien dysponować miarką, sprawdzającą długość i szerokość stopy, co znacznie ułatwi dobór odpowiednich butów.

4. Buty dla dziecka powinny mieć sztywny zapiętek, nieznacznie ponad kostkę, które będzie dobrze stabilizowało pietę i wspomagało jej prawidłowe ustawienie.

5. Zwróć uwagę na podeszwę – powinna być miękka, którą da się swobodnie zgiąć trzema palcami na linii palców.

6. Szeroki czubek buta, aby paluszki mogły swobodnie pracować.

7. Wybieraj buty, których zapięcie otwiera się daleko w kierunku palców (rzepy, sznurówki), dobrze ściągające materiał na śródstopiu. Nie mogą być zbyt sztywne, aby nie ograniczać zgięcia stóp do góry.

8. Pamiętaj, że buty powinny być lekkie i wykonane z oddychających materiałów, gdyż dziecięce stopy mają tendencję do pocenia się.

9. Koniecznie stosuj te same zasady przy zakupie butów do przedszkola, szkoły czy po domu. To w nich dziecko spędza najwięcej czasu.

10. Kontroluj stopy dziecka. Regularnie, co kilka tygodni mierz stopy malucha i sprawdzaj czy nie nosi już za małych butów. Starszemu dziecku w wieku 3 – 6 lat sprawdzaj stopy co 3 miesiące.

11. Nie kupuj butów z tzw. wkładką ortopedyczną. Tylko specjalista (ortopeda, fizjoterapeuta) może zalecić wykonanie indywidualnych wkładek. Pamiętaj, że do 3. roku życia dzieci płaskostopie fizjologiczne, ponieważ podściółka tłuszczowa wypełnia sklepienie stopy, a znika wraz z jej rozwojem.

12. Lepsze nowe buty.

O ile ubranka dziecko może nosić w spadku po rodzeństwie lub dzieci znajomych, o tyle buty powinny być zawsze nowe. Unikaj kupowania używanych butów i donaszania obuwia po starszym rodzeństwie. Każde dziecko chodzi inaczej, a buty dopasowują się do indywidualnych cech stóp dziecka. Nosząc używane buty, dziecko może „odziedziczyć” wady poprzedniego użytkownika.

 

Źródło:

12 zasad prawidłowego doboru obuwia dla dziecka