Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia mięśniowa) najczęściej rozpoznaje się u niemowląt i dzieci. Charakterystycznym objawem jest wiotkość mięśni dziecka, które jest bezwładne, „przelewa się przez ręce”. Obniżone napięcie mięśniowe to schorzenie, w przebiegu którego układ nerwowy nie współpracuje prawidłowo z układem mięśniowym. Droga impulsu nerwowego, która biegnie z mózgu do mięśni, jest uszkodzona. Skutkiem jest niedostateczna odpowiedź na ten impuls, co przejawia się zbyt „luźnymi”, wiotkimi mięśniami.

Oceny napięcia mięśniowego dokonuje lekarz zaraz po urodzeniu dziecka. Noworodek jest wówczas badany przez neonatologa według skali Apgar. Jednak nie zawsze można wtedy stwierdzić problemy. Mięśnie noworodka są zazwyczaj bardziej napięte niż u niemowlęcia, które skończyło miesiąc – to w tym okresie prawidłowe. Dlatego ważne jest obserwowanie rozwoju dziecka.

Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci pojawia się w przebiegu takich schorzeń wrodzonych jak:

Przyczyną hipotonii mięśniowej może być także niedotlenienie podczas porodu, krwawienie śródczaszkowe, zakażenia układu nerwowego oraz encefalopatia.

Jeśli występuje obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt, objawy są dość charakterystyczne. Dziecko może nie płakać, jest wiotkie, „przelewa się przez ręce”, odmawia ssania piersi. U nieco starszych maluchów zaobserwować można opóźnienie w rozwoju ruchowym, które może manifestować się poprzez:

  • brak umiejętności uniesienia główki w pozycji leżącej na brzuchu,
  • brak zabawy własnymi rączkami,
  • brak unoszenia stóp do buzi,
  • brak umiejętności chwytania przedmiotów,
  • brak umiejętności pełzania czy przewracania się na boki,
  • krztuszenie podczas połykania pokarmu.

Napięcie mięśniowe nie rzutuje na inteligencję czy rozwój intelektualny, zakłóca jedynie rozwój ruchowy dziecka. Jak sprawdzić napięcie mięśniowe u dziecka? Diagnoza stawiana jest dzięki badaniu fizykalnemu, niekiedy konieczne jest także wykonanie badań dodatkowych, np. elektromiografii.

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt i noworodków może być korygowane poprzez noszenie i kołysanie dziecka, częste zmiany pozycji (obracanie na brzuszek i na boki), a także zabiegi rehabilitacyjne wykonywane przez fizjoterapeutę.

Podsumowując, ważnym zadaniem rodzica jest obserwacja dziecka, ponieważ nierozpoznane obniżone napięcie mięśniowe we wczesnym etapie życia może doprowadzić do wad postawy czy koślawienia nóg w przyszłości (np. gdy dziecko chodzi już do szkoły). Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, udajmy się do specjalisty.

Źródło:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/objawy/obnizone-napiecie-miesniowe-objawy-przyczyny-leczenie-aa-xKdF-XHKP-jKFU.html

https://www.hellozdrowie.pl/hipotonia-miesniowa-przyczyny-objawy-i-leczenie/

https://fizjoterapeuty.pl/choroby/obnizone-napiecie-miesniowe.html