Bezpieczne przewożenie dziecka w samochodzie

Dziecko w samochodzie- jak przewozić je bezpiecznie?

Rodzice często dążą do tego, aby dziecko było w zasięgu ręki. Czy jednak na pewno jest to dobre podejście?Wybierając miejsce dla naszego dziecka powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Należy pamiętać, że małe dziecko – zwłaszcza dzieci do 3 roku życia (starsze również) są w wieku rozwoju układu kostno-szkieletowego, więc nie mają jeszcze tych nazwijmy „twardych” części ciała do końca rozwiniętych.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem?

Wiemy już, że musimy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Jak jednak zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem? Pierwsza i najważniejsza zasada – dziecko bezwzględnie musi być prawidłowo przypięte pasami. Przypinaj dziecko/fotelik nawet kiedy wyjeżdżasz spod domu do sklepu położonego przecznicę dalej. Pamiętaj, że przewożąc dziecko w samochodzie, zawsze musisz zakładać najgorsze, co się może przytrafić, czyli stłuczkę bądź wypadek.

Prawidłowe przypięcie dziecka pasami oraz przymocowanie fotelika to podstawowa zasada.

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Wiedza o tym, jak przewozić dziecko w samochodzie, jest kluczowa w kontekście bezpieczeństwa naszych pociech zarówno podczas codziennej jazdy do żłobka, przedszkola czy szkoły, jak i dalszych podróży – na przykład wakacyjnych lub urlopowych. Istnieje szereg przepisów wyraźnie określających warunki, w jakich możemy przewozić dziecko w samochodzie. Najważniejsza zasada mówi, że dopóki pociecha nie osiągnie 150 cm wzrostu, powinna być przewożona w foteliku. Oczywiście foteliki muszą spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Ponadto powinny zostać zainstalowane zgodnie z zaleceniami producenta. Konieczne jest także dostosowanie fotelika do wzrostu i wagi dziecka.

Czy można przewozić dziecko z przodu?

Przewożenie dziecka z przodu w samochodzie generalnie nie jest zabronione. Mimo to należy zachować szczególną ostrożność, gdy zdecydujemy się umieścić fotelik z dzieckiem na przednim siedzeniu pasażera. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że gdy dziecko korzysta z fotelika skierowanego tyłem do kierunku jazdy, poduszka powietrzna dla pasażera obowiązkowo musi zostać zdezaktywowana. Jeżeli tak się nie stanie, to na przykład podczas stłuczki może ona zadziałać jak katapulta, która z ogromną siłą otworzy się bezpośrednio w kierunku oparcia fotelika, powodując tym samym poważne urazy u malucha. Dlatego decydując się na umieszczenie na przednim siedzeniu fotelika tyłem do kierunku jazdy, obowiązkowo dezaktywujemy poduszkę powietrzną. Najlepiej natomiast w ogóle zrezygnować z tego pomysłu i umieścić fotelik na tylnym siedzeniu. O wyłączeniu poduszki powietrznej po stronie pasażera łatwo zapomnieć, jej ponowna aktywacja też może nam wypaść z głowy.

A co z fotelikiem usytuowanym zgodnie z kierunkiem jazdy?

Tutaj teoretycznie problem z poduszką jest o wiele mniejszy, ale niestety wciąż istnieje. Nawet jeżeli maksymalnie odsuniemy siedzenie, to i tak istnieje ryzyko, że aktywująca się poduszka powietrzna może zrobić krzywdę dziecku, na przykład uszkadzając jego nogi.

Można się również spotkać z opinią, że przewożenie dziecka z przodu sprzyja budowaniu więzi pomiędzy dorosłym i pociechą oraz sprawia, że maluch nie będzie się nudzić podczas jazdy. Jest to oczywiście prawda, tym niemniej pamiętajmy, że najważniejszym aspektem wspólnej jazdy jest bezpieczne przetransportowanie wszystkich pasażerów z miejsca na miejsce. Obecność maluszka po stronie pasażera może działać też rozpraszająco na kierowcę, tym bardziej, że aby zobaczyć, co się dzieje u pociechy, rodzic zamiast na drogę może często – zbyt często – spoglądać na fotelik obok. Dlatego decydując się na wspólną podróż z małym dzieckiem, najlepiej umieścić je w foteliku na tylnym siedzeniu. Tam jest zdecydowanie bezpieczniejsze.

Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze dla malucha?

Przyjmuje się, że najbezpieczniejszą lokalizacją jest umieszczenie malucha w foteliku na środku tylnego siedzenia, które będzie wyposażone w trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX, a najlepiej w obydwa te rozwiązania. Dlaczego uważa się to miejsce za najbezpieczniejsze? Ponieważ fotelik jest stosunkowo daleko od poduszek powietrznych. Ponadto podczas uderzenia bocznego dziecko jest jak najdalej od niebezpiecznych stref – drzwi oraz szyb. Co jednak w sytuacji, gdy nie posiadamy mocowania ISOFIX lub trzypunktowego pasa bezpieczeństwa na środkowym miejscu z tyłu? Wówczas należy umieścić dziecko w foteliku na tylnej kanapie po prawej stronie (a więc przeciwnej dla kierowcy). Dzięki temu, spoglądając w lusterko wsteczne, będziemy widzieć, co się dzieje z pociechą. Ponadto zjeżdżając na pobocze, łatwiej i bezpieczniej będzie dostać się nam do fotelika.

Kilka słów należy również poświęcić umocowaniu fotelika względem kierunku jazdy.

Odpowiedni fotelik wciąż nie gwarantuje bezpieczeństwa. O czym jeszcze trzeba pamiętać, przewożąc dziecko w samochodzie?

Nawet najlepszy i najlepiej dopasowany fotelik nie spełni swojej roli w sytuacji, gdy będzie nieprawidłowo użytkowany. Dlatego podróżując samochodem z dzieckiem, należy pamiętać o tym, żeby:

  • Decydować się wyłącznie na oryginalne produkty. Używany fotelik może być powypadkowy, a tym samym jego konstrukcja może być naruszona, co znacząco obniża skuteczność działania takiego siedziska.
  • Koniecznie przeczytać instrukcję obsługi fotelika po to, żeby go użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to szczególnie montażu.
  • Przed jazdą zawsze sprawdzić, czy fotelik jest odpowiednio zamontowany – dotyczy to głównie siedzisk mocowanych za pomocą pasów bezpieczeństwa.
  • Zdjąć dziecku okrycie wierzchnie, szczególnie w zimie. Obecność grubej kurtki lub kombinezonu pomiędzy ciałem a pasami sprawi, że podczas wypadku dziecko może wysunąć się z fotelika. Jeżeli w samochodzie jest zimno, wówczas należy przykryć dziecko ciepłym kocem, ewentualnie poczekać chwilę i przed jazdą ogrzać wnętrze pojazdu.
  • Prawidłowo zapiąć pas. Ten wbudowany w fotelik powinien zostać zapięty odpowiednio ciasno – tak, żeby pomiędzy nim a obojczykiem malucha było miejsce o maksymalnej szerokości dwóch palców. Natomiast jeżeli zapinamy dziecko pasami samochodowymi, regulujmy je tak, żeby biodrowy znalazł się na biodrach, a nie na brzuchu, natomiast ramieniowy na barku i torsie, a nie na szyi.

Podsumowanie-10 najważniejszych zasad dotyczących przewożenia dziecka w samochodzie:

  • Dziecko przewozimy w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym do momentu osiągnięcia 150 centymetrów wzrostu.
  • Starajmy się przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak to możliwe.
  • Fotelik powinien być zamontowany na tylnej kanapie, najlepiej na środku lub za fotelem kierowcy.
  • Wybierajmy foteliki wiodących producentów, które posiadają testy zderzeniowe.
  • Jeżeli nasz samochód wyposażony jest w uchwyty ISOFIX – fotelik także powinien takie mocowanie posiadać.
  • Dziecko powinno być zawsze zapięte pasami, pasy powinny być mocno ściągnięte, nie powinny mieć luzów
  • Nie kupujmy używanych fotelików!
  • Podkłada czy inne urządzenia „spinające” pasy nie zapewniają dostatecznej ochrony podczas wypadku.
  • Fotelik musi być dopasowany pod konkretny fotel, zatem warto podjechać do sklepu i fotelik do auta przymierzyć.
  • Fotelik po wypadku powinien zostać wymieniony na nowy.