Dziecko przed telewizorem

Ile czasu przed ekranem? Poradnik wg wieku dziecka

Świat technologii jest kuszący nie tylko dla dorosłych. Ile czasu powinno spędzać dziecko przed ekranem telewizora, tabletu czy komputera, w zależności od jego wieku?

Czas, który dziecko spędza przed ekranem telewizora, komputera czy telefonu ma znaczenie nie tylko dla jego rozwoju, ale i zdrowia. Ważne, żeby kontrolować czas, który nasze dzieci spędzają na oglądaniu telewizji, grze na komputerze lub smartfonie. Nie żyjemy jednak w próżni, trudno jest więc całkowicie izolować dziecko od współczesnej technologii, nasuwa się też pytanie, czy konieczne jest uciekanie się do tak radykalnego kroku.

Oprócz szeregu wad spędzania czasu przed ekranem, kontakt z wartościowymi programami czy filmami, a nawet grami (tak, grami również!) może być korzystny dla rozwoju naszych dzieci. Najlepiej byłoby więc podejść rozsądnie do tego tematu i dopilnować, żeby kontakt z technologią nie był dla dziecka bezmyślnym ślęczeniem przed ekranem, przeciągającym się na całe godziny. Sprawdźmy, ile godzin dziecko może spędzić przed ekranem – zdaniem specjalistów.

Ile czasu przed ekranem może spędzić dziecko w różnych grupach wiekowych?

Najnowsze zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów mogą być cenną wskazówką dla rodziców, jak dozować dzieciom w różnym wieku czas przed ekranem telewizora, komputera czy tabletu. 

  • do 2 roku życia – idealnie, gdyby w ogóle nie oglądały telewizji, nie grały na komputerach, tabletach czy telefonach (badania wykazują jednak, że coraz więcej rodziców dzieci poniżej 2 roku życia daje dzieciom smartfony, żeby je czymś zająć i uspokoić. Technologia stała się odpowiednikiem smoczka).
  • od 2-5 roku życia – do godziny dziennie, wartościowe programy i bajki, bez reklam, gry edukacyjne na tablet i telefon.
  • Od 6 roku życia – amerykańscy pediatrzy zalecają zachować rozsądek: jeśli ok. 12 godzin dziennie dziecko spędza czas na zabawie, w szkole, otrzymuje odpowiednią dawkę ruchu – wtedy pozostały czas (poza spaniem) może być czasem przed ekranem. Nie zostaje tego dużo: nadal ok. godziny-dwóch.

Ile czasu dzieci spędzają przed ekranami?

Z badania programu DaVinci Learning ustalił, że ponad 95 proc. polskich dzieci ogląda telewizję codziennie, a ponad 60 proc. z nich robi to przez kilka godzin każdego dnia! Co więcej, prawie 30 proc. dzieci ma dostęp do własnego odbiornika telewizyjnego! Te dane mogą szokować, choć nie powinny – przykład idzie z góry:  z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2013 roku, wynika, że dorośli Polacy oglądają telewizję przez średnio 3 godziny 42 minuty dziennie. Prawie połowa z nas ogląda codziennie telewizję właśnie z dziećmi. Przeciętny polski nastolatek spędza ponad 5 godzin dziennie przed ekranem.

Amerykańskie badanie z 2015 r. przeprowadzone wśród pacjentów poradni dziecięcych wykazało, że aż 96 proc. dzieci do 4 roku życia korzysta z urządzeń elektronicznych, ¾ z nich posiada własne urządzenie. Z tego samego badania dowiadujemy się, że większość 2-latków korzysta z nowoczesnej technologii na co dzień, oglądając najczęściej filmy na YouTube lub Netflixie. W Polsce też zmierzamy w tym kierunku. 

Dlaczego warto ograniczać dziecku czas przed ekranem?

W przypadku dzieci poniżej 18 miesiąca życia-2 lat nawet włączony telewizor w tle jest złym pomysłem: nadmiar dźwięków i bodźców jest szkodliwy dla dziecka i może prowadzić do nadmiernego pobudzenia i problemów ze snem.

Po 6 roku życia bardzo istotne jest, aby rodzice uczyli dzieci mądrego korzystania z technologii. To dobry moment, żeby rozmawiać z dziećmi o internetowym hejcie, o pozornej anonimowości w świecie, tłumaczyć, dlaczego zbyt dużo czasu przed ekranem może być niekorzystne dla dziecka.

Jako rodzice musimy pamiętać o tym, że kiedy nasze dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed telewizorami, komputerami i tabletami oraz oglądają małowartościowe produkcje, są zagrożone m.in.

  • zaburzeniami snu
  • zaburzeniami zachowania
  • słabo rozwiniętymi umiejętnościami społecznymi
  • przemocą
  • zaburzeniami koncentracji
  • problemami z nauką
  • otyłością

Dzieci mają też po prostu za mało czasu na tradycyjną zabawę (która ma niezwykle korzystny wpływ na ich rozwój), interakcje z rówieśnikami w rzeczywistym świecie, budowanie więzi z rodzicami i bliskimi. Warto zastanowić się, czy nasze dziecko nie spędza zbyt dużo czasu przed ekranem, a jeśli tak – wprowadzić odpowiednie zmiany.

Źródło: http://babyonline.pl/ile-czasu-dziecko-moze-spedzac-przed-ekranem-telewizora-i-komputera,problemy-wychowawcze-artykul,21880,r1.html