Gryzienie przez dzieci budzi wiele emocji. Zaniepokojenie czują rodzice zarówno dzieci gryzących, jak i tych ugryzionych. Zastanawiamy się jak reagować ? Przede Wszystkim powinniśmy zadać pytanie dlaczego dziecko gryzie ? W większości przypadków dziecko nie ma na celu zrobienia komuś krzywdy. Tak małe dzieci nawet sobie nie zdają sprawy z tego, że ich czyny mogą kogoś skrzywdzić. Pamiętajmy, że nasze pociechy właśnie w tym okresie uczą się norm społeczno-kulturowych. Gdy przychodzą na świat i we wczesnym dzieciństwie nie zdają sobie sprawy z tych norm, a nawet z ich istnienia. W taki więc sposób próbują poznać świat, a naszym zadaniem jako opiekunów jest przystosować je do społeczeństwa i nauczyć rzeczy, które “wolno-nie wolno”.
Dzieci w okresie przed przedszkolnym są swobodne w swoich czynach, emocjach i żyją zgodnie ze swoim temperamentem. Gryzienie pozwala dziecku na okazywanie swoich emocji, nie zawsze świadczy to o ich złości, może być także przejawem radości czy ekscytacji. Nawet my jako osoby dorosłe mamy często problemy z wyrażaniem swoich emocji, dlatego tak ważne jest aby pomóc naszym pociechą nauczyć się je rozpoznawać i wyrażać w przyzwoity, nikogo nie krzywdzący sposób.
W ten sposób dziecko próbuje się komunikować z otoczeniem, rozładować swoje emocje, osiągnąć cel jakim jest np. zabawka zabrana przez kolegę. Pamiętajmy, że dzieci jako istoty nieświadome nie znają wielu sposobów na poznawanie świata, a takie czyny jak gryzienie, branie rzeczy do buzi, dotykanie itp. pozwala na wytestowanie czyiś granic.
Głównym sposobem uczenia się dzieci jest modelowanie i naśladowanie, nie tylko rodziców, ale też rówieśników. Przez to podopieczni, którzy nie mają na celu wyrażeniu emocji mogą gryźć nas lub rówieśników. Nauka poprzez obserwowanie jest bardzo skuteczna, lecz czasami może przynieść złe skutki. dzieci podpatrują od siebie nawzajem wszelkie zachowania, dlatego istotnym jest reagowanie na taka sytuacje przy całej grupie, tak aby dzieci dookoła wiedziały, że dane zachowanie jest nieakceptowalne.
Przechodząc do reagowania, musimy pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim krzyk i kary odległe terminowo sa bardzo nie skuteczne, a wręcz będa nasilać zachowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakomunikowanie dziecku spokojnym tonem słów w stylu “Bardzo jest mi przykro jak tak robisz, boli mnie to”. kolejną rzeczą o której musimy pamiętać jest wyjaśnienie dziecku dlaczego, takie zachowanie nam się nie podoba i spytać o to co chce nam zakomunikować poprzez gryzienie “Bardzo mnie to zabolało, rozumiem, że chcesz mi coś powiedzieć. Powiedz mi proszę czego potrzebujesz i co czujesz”. Dodatkowo, gdy zachowanie takie będzie miało miejsce w grupie i inne dzieci będą świadkami takiej sytuacji warto zwrócić się do całej grupy i porozmawiać z nimi na ten temat. Rozmowy z dziećmi zawsze powinny być spokojne, dzieci muszą czuć bezpieczeństwo, dlatego nasza reakcja musi być opanowana (czasami nawet warto odczekać, aż dziecko ochłonie).
Rodzice, opiekunowie i środowisko w jakim dziecko przebywa mają ogromny wpływ na zachowanie dziecka tu i teraz, a także w przyszłości. Dzięki odpowiednim reakcją i metodą możemy nauczyć maluchy wielu rzeczy, dlatego ważne jest poszerzanie naszej wiedzy i świadomości na różne tematy, które mogą nam pomóc w wychowaniu naszych podopiecznych.
Źródła:
“Dlaczego dzieci gryzą? Jak reagować?” – Barbara Rębała, psycholog. Dlaczego-dzieci-gryza.pdf (zlobki.gda.pl)
“Psycholog radzi: Dlaczego dwulatki gryzą?” – Wioletta Relidzyńska, psycholog.
Psycholog Radzi: Dlaczego Dwulatki Gryzą? / Gryzienie (zlobekwicko.pl)