Dbanie o higienę u dzieci poniżej 3 roku życia.
Dzieci są bardziej narażone na choroby spowodowane brakiem higieny. Szczególnie kiedy uczęszczają do żłobka i mają częsty kontakt z innymi ludźmi. Młody człowiek podczas dbania o higienę naśladuje dorosłych, a z każdą nowo poznaną rzeczą wiąże się rozwój jego mózgu. Codzienne kąpiele i rytuały działają pozytywnie nie tylko na sensorykę i rozwój u dziecka, ale także otwierają go na nowe dźwięki, wyrazy i zbliżają go do rodziców.
Unikanie chorób to jednak najważniejsza zaleta dbania o higienę. Mycie rąk przed posiłkiem, po skorzystaniu z toalety czy po powrocie z placu zabaw chroni dzieci przed bakteriami i wirusami przenoszonymi właśnie poprzez np. wkładanie rąk do buzi. Zarazki z rąk pozostają także na dotykanych przez dziecko przedmiotach. Pod długimi paznokciami, maluch może przenieść nawet pasożyty (owsica). Dbanie o higienę jamy ustnej także wpływa na odporność. Dzieciom do 3 lat zalecane jest mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie. Na początku specjalnymi nakładkami na palec, które z czasem można zmienić na szczoteczkę dostosowaną do wieku dziecka. Prawidłowe mycie zębów może uchronić malucha przed próchnicą, chorobami dziąseł, bólem i przedwczesną utratą mleczaków oraz zębów stałych.
Jak jednak pomóc dziecku zachować czystość, kiedy na pewnym etapie rozwoju zaczyna bać się wody, kąpieli, czesania włosów czy obcinania paznokci. Na początku ważne jest, aby zrozumieć że dziecko nie robi nam na złość. Jeśli nie chce obcinać paznokci, najprawdopodobniej wynika to z lęku. Być może kiedyś poczuło ból. lub zbyt duży stres rodzica udzielił się także dziecku. Nie każdy potrafi obciąć paznokcie w malutkich rączkach. Dzieci do 3 roku życia mogą także uważać, że ich włosy czy paznokcie to taka sama część ciała jak ręka czy noga. Dlatego też ich utrata wiąże się z tak silnym niepokojem.
Jak więc sobie z tym radzić? Najlepiej obciąć paznokcie zaraz po kąpieli lub podczas snu. Jeśli dziecko nie lubi czesać włosów warto zainwestować w odżywki ułatwiające rozczesywanie lub po prostu skrócić je do wygodnej długości. Kąpiele w wielkiej wannie mogą zostać przeniesione do plastikowej miski ustawionej na ziemi. Po kilku dniach można włożyć miskę do wanny, aż dziecko przyzwyczai się do kąpieli. Dużo zabawek także uatrakcyjnia czynności higieniczne. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i wyczucie momentu kiedy dziecko będzie gotowe na mycie głowy czy włączenie prysznica. Jeśli widać, że się niepokoi, zrezygnujmy. Nie ma sensu robić niczego na siłę ponieważ może to spowodować jeszcze większy stres na drugi dzień. Pamiętajmy także o nauce odpowiedniego podcierania się po skorzystaniu z toalety. To czego na wczesnych etapach życia nauczymy naszego malucha zostanie z nim do końca życia.
Jeśli chodzi o dbanie o higienę warto już od najmłodszych lat ćwiczyć z dziećmi samodzielne mycie. Najpierw mogą to być same dłonie, innym razem dziecko może myć rączki czy nóżki. Traktujmy to jak zabawę, a na pewno wpłynie to pozytywnie na przyszłe nawyki i rozwój dziecka. Pokażmy też za pomocą lalki (misia) podczas zabawy, jak przygotowujemy się do snu. Czytajmy literaturę dzieciącą, która w prosty sposób tłumaczy czym są zarazki i bakterie i dlaczego tak ważne jest mycie rąk. Przede wszystkim pokazujmy, że sami stosujemy się do zasad higieny i że są one dla nas przyjemnością i zabawą. Można więc poćwiczyć śmieszne miny w lustrze podczas mycia rąk, lub zawsze śpiewać ulubioną piosenkę
Żródła:
-
https://nil.org.pl/dzialalnosc/niezbedne-dla-zdrowia/05-dbaj-o-higiene-osobista
-
https://dziecko.medonet.pl/maluch/pielegnacja-malucha/higiena-u-dziecka-nauka-higieny-sposoby-zasady-higieny/ln9bp71