JAK DBAĆ O HIGIENĘ MAŁEGO DZIECKA?

 PODSTAWOWE ZABIEGI HIGIENICZNE, PIELĘGNACJA WRAŻLIWEJ SKÓRY MALUCHÓW, CODZIENNA ZMIANA ODZIEŻY I BIELIZNY OSOBISTEJ, CZYSTE, KRÓTKO OBCIĘTE PAZNOKCIE.

 

Podstawową zasadą postępowania z małym dzieckiem jest bezwzględne przestrzeganie higieny. Przed każdym przystąpieniem do dziecka należy starannie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Codzienna pielęgnacja polega na utrzymaniu w czystości nie tylko dziecka, ale i jego otoczenia. Należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia, w którym dziecko przebywa, oraz dbać o właściwe ubieranie malucha, by go nie przegrzewać ani nadmiernie nie ochłodzić. Chronić też trzeba pociechę przed kontaktami z osobami chorymi i kaszlącymi. 

Kąpiel jest podstawowym zabiegiem higienicznym. Ma ona na celu utrzymanie dziecka w czystości. Powinna być wykonywana codziennie. Ale dla bardzo niedojrzałej i wrażliwej skóry częste mycie może być czasem niekorzystne. W takim przypadku należy zastosować się do rad pediatry. Temperatura wody dla noworodka i młodego niemowlęcia powinna wynosić 36-37oC, starsze niemowlęta mogą być kąpane w wodzie o temperaturze 33-35oC. Dobrze jest sprawdzić ciepłotę wody specjalnie do tego służącym termometrem lub łokciem. Zbyt gorąca lub zbyt zimna woda pozbawia dziecko przyjemności kąpania się. Skórę głowy trzeba myć regularnie, aby nie powstały na niej szarożółte plamki, tzw. ciemieniucha, wywołana nadmierną produkcją gruczołów łojowych zlokalizowanych w tej właśnie okolicy. Gdy na głowie nie ma jeszcze włosków, wystarczy myć ją samą wodą. Wraz z wiekiem zwiększa się ilość włosów, należy je myć 2-3 razy w tygodniu delikatnym mydłem 
lub specjalnym szamponem dla dzieci. Jeśli na główce jest ciemieniucha, usuwa się ją tylko po uprzednim zmiękczeniu jej oliwką. Po umyciu ciałko dziecka delikatnie osuszamy miękkim, suchym ręcznikiem. Szczególnie ważne jest dobre osuszenie skóry za uszkami, w pachwinkach i pod paszkami, ponieważ miejsca te mogą łatwo ulec odparzeniu.
W przypadku, gdy skóra jest sucha, trzeba posmarować ją oliwką lub kremem. Szczególnie dobrze należy natłuszczać fałdy skórne szyi, paszek i pachwin.

Szczególnej pielęgnacji u najmłodszych dzieci wymaga okolica ich narządów płciowych, ponieważ skóra jest tam bardzo wrażliwa. U dziewczynek przemywa się je delikatnie tamponem waty zawsze w kierunku od przodu ku tyłowi 
(ważne jest, by nie przenosić z odbytnicy bakterii jelitowych). U większości chłopców w okresie niemowlęcym napletek jest sklejony z żołędzią i nie daje się odwieść. Nie należy jednak napletka odciągać na siłę, ani zsuwać go w kąpieli. Skóra powinna być myta bardzo starannie, a potem dokładnie osuszona i ewentualnie natłuszczona, ponieważ w tych miejscach łatwo dochodzi do podrażnień. 

Okolicę narządów płciowych u niemowląt myje się nie tylko w czasie kąpieli, ale należy przemywać ją po każdym zabrudzeniu pieluszki. Skóra pośladków jest bardzo delikatna, dlatego szczególnie łatwo może ulec podrażnieniu przez mocz lub kał. Po umyciu dobrze jest delikatnie natłuścić skórę oliwką lub tłustym kremem, ale nie ma potrzeby smarować jej grubymi warstwami.

Paznokcie rosną szybko, więc należy obcinać je delikatnie małymi, odkażonymi nożyczkami przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Nie powinno się tego robić, gdy dziecko jest niespokojne i macha rączka- mi i nóżkami. Najlepiej obcinać je, gdy dziecko jest rozluźnione, spokojne lub podczas snu. Trzeba obcinać je krótko, u rączek tak, aby były zaokrąglone, a u nóżek prosto.

Dziecko musi być przewijane tym częściej, im jest ono młodsze. W okresie noworodkowym zaleca się zmieniać pieluszki nie rzadziej niż co 3 godziny, bez względu na stopień ich zmoczenia. Zbyt długie pozostawianie niemowlęcia w mokrej i zabrudzonej kałem pieluszce łatwo prowadzić może do odparzeń i maceracji skóry pośladków. Korzystnie jest zmieniać pieluchę po jedzeniu, gdyż większość niemowląt oddaje stolec w trakcie lub krótko po karmieniu, ale niektóre dzieci źle znoszą nadmiar ruchów z pełnym żołądkiem i mogą wtedy ulewać. W nocy powinno być dziecko przewijane wtedy, gdy ma szczególnie wrażliwą skórę. Podczas przewijania należy obmyć okolicę pupy ciepłą wodą, ponieważ zarówno stolec, jak i mocz mogą powodować podrażnienie skóry. Gdy skóra jest zaczerwieniona, należy natłuścić ją kremem ochronnym lub oliwką. Zaczerwienione, odparzone pośladki szybciej wyleczymy, jeśli pupę dziecka będziemy wietrzyć, pozostawiając ją przez pewien czas zupełnie odkrytą, o ile w pomieszczeniu jest dostatecznie ciepło. 

Najodpowiedniejszym materiałem dla niemowlęcia jest bawełna. Materiały z włókien sztucznych mogą drażnić delikatną i wrażliwą skórę. Tkanina, z której wykonane jest ubranie, nie powinna ulegać zmianom przy wielokrotnym praniu – zbiegać się ani zmieniać koloru. Bielizna dziecka powinna być też przewiewna, ale musi chronić przed utratą ciepła. Ubranka nie mogą uwierać dziecka. Powinny być luźne, aby zapewnić dziecku swobodę ruchów.