KARTKI ŚWIĄTECZNE

wpis w: Tuptusie | 0

Wigilia i święta to także czas wzajemnego składania życzeń, zarówno bezpośrednio, jak też w formie pisemnej. W Polsce pierwsze kartki świąteczne pojawiły się na początku dwudziestego wieku i przetrwały prawie do dziś. Niestety, coraz mniej jest osób, które wysyłają jeszcze życzenia świąteczne tradycyjną pocztą. We współczesnym świecie coraz częściej do składania życzeń służą sms-y i e-maile.

Dawniej wysyłanie kart świątecznych to był swego rodzaju „rytuał”, zabierający nieco czasu. Trzeba było kupić odpowiednie kartki, później ręcznie je wypisać. Następnie kartki trzeba było wysłać, powierzając pani w okienku UP lub samodzielnie nakleić znaczki na każdą z nich i wrzucić do skrzynki pocztowej. Mimo konieczności wygospodarowania czasu, wysyłanie kartek świątecznych sprawiało przyjemność. Zwłaszcza ich odbiorcom. To były czasy, w których listonosze tuż przed świętami mieli tzw. „urwanie głowy” i torby pełne kartek. Teraz pocztówki to dla niektórych przeżytek.

Na szczęście tradycja wysyłania życzeń świątecznych – pocztą, na dobre nie zamarła. W tym celu Tuptusie z pomocą Opiekunek wykonały kartki świąteczne z życzeniami bożonarodzeniowymi, które zostały zaadresowane do ich rodzin. W wysłaniu naszych kartek pomogła nam grupa „Bąbelki”, która dzisiaj udała się na pobliską pocztę w celu wrzucenia ich do skrzynki pocztowej.

Pozostajemy wierni pielęgnowaniu i przekazywaniu tradycji papierowych kartek. Mamy nadzieję, że dotrą one na czas ! 😉