Maluch u dentysty

Przebarwienia, plamki na zębach mogą oznaczać próchnicę – interwencja dentysty jest koniecznością! Jak przygotować małego pacjenta do wizyty? Jak powinien się zachować stomatolog wobec dziecka?

 

Obawy dziecka nie powinny być zaskoczeniem dla rodziców – wszak dorośli też się boją! Lecz kontakt z dentystą jest wskazany od momentu pojawienia się pierwszego zęba. Przebarwienia, plamki na zębach mogą oznaczać próchnicę – interwencja dentysty jest koniecznością! Jak przygotować małego pacjenta do wizyty? Jak powinien się zachować stomatolog wobec dziecka?

Nastawienie dziecka do wizyty u stomatologa to zadanie dla rodziców. Przed pójściem do dentysty  warto porozmawiać z maluchem. Dziecko boi się tego, co nowe i nieznane. Poza tym mogło usłyszeć niepokojące informacje na ten temat – niejasności i obawy należy rozwiać. Rodzic musi także jasno opowiedzieć po co ta wizyta. Resztą zajmujemy się my… – mówi stomatolog Małgorzata Czaja, kierownik Stomatologii Scanmed Universum w Krakowie.

Strach ma wielkie… zęby
Rodzic powinien być przykładem dla dziecka dbając o higienę i chodząc do dentysty. Dzięki temu temat stomatologa stanie się czymś naturalnym dla dziecka. Mówi Małgorzata Czaja: rodzic powinien być przykładem dla dziecka dbając o higienę i regularnie chodząc do dentysty. Dzięki temu, temat stomatologa stanie się w domu czymś naturalnym. Myślę, że oswajanie dziecka z dentystą poprzez wizyty adaptacyjne, to świetny pomysł! Dziecko ma szansę poznać lekarza, może zapoznać się z gabinetem, sprzętami, odgłosami, zapachami. W czasie takiej wizyty, o wszystko można zapytać, wszystkiego dotknąć. Ważne, by pierwszy kontakt dostarczył dziecku pozytywnych skojarzeń.

Konieczna interwencja

Podstawą wszelkich działań stomatologa jest zaufanie dziecka, na które musi on zapracować. Dziecko bardzo szybko wychwytuje to, czy ktoś jest dla niego miły i szczery w stosunku do niego. Wizyty adaptacyjne umożliwiają lekarzowi nawiązanie kontaktu z dzieckiem i zyskanie jego zaufania. Tak przygotowany pacjent łatwiej akceptuje wykonanie często nieprzyjemnych, a czasem bolesnych zabiegów dentystycznych. Ogromną rolę odgrywa czas, cierpliwość i oczywiście motywacja-czyli nagrody i pochwały. Leczenie dzieci, to zawsze szukanie kompromisu między tym, co konieczne do wykonania, a tolerancją dziecka. Bez wątpienia warto odwiedzać gabinet, gdzie nasze dziecko będzie się czuło komfortowo, a lekarz będzie dysponował odpowiednią ilością czasu. Zdecydowanie unikajmy przychodni, w których pieniądze są ważniejsze od dobra pacjenta, a lekarzom szkoda czasu na oswajanie dziecka – komentuje stomatolog z Scanmed Universum. Bez wątpienia warto szukać gabinetu, gdzie nasze dziecko będzie czuło się dobrze, a lekarz będzie miał czas dla brzdąca. Zdecydowanie należy unikać takich przychodni, w których pieniądze są ważniejsze od dobra pacjenta, a lekarzom szkoda czasu na oswajanie dziecka. Mały pacjent wymaga cierpliwości oraz zachęcenia do współpracy.
W  Polsce wciąż spotykamy się z błędnym stwierdzeniem, że zębów mlecznych się nie leczyć. Tymczasem próchnica zębów może być przyczyną poważnych komplikacji bakteryjnych, a przedwcześnie utracone zęby mleczne ,to częsty powód wad zgryzu.

Dziury w profilaktyce to dziury w zębach!  

Nieleczone zęby już u dzieci mogą powodować wiele chorób. O prawidłową higienę jamy ustnej   powinniśmy dbać od najmłodszych lat. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają rodzice, którzy sami powinni świecić uśmiechem – czyli przykładem. O prawidłową higienę jamy ustnej powinniśmy dbać od najmłodszych lat. Mamy na rynku szeroki wybór szczoteczek i past do zębów dostosowanych do wieku i rozwoju dziecka. Producenci prześcigają się w fantazyjnych formach i kolorach. Wszystko po to ,by zachęcić do szczotkowania zębów. Warto pamiętać, że skuteczne mycie zębów  wymaga przede wszystkim czasu i staranności-powinno odbywać się pod nadzorem rodziców. Jakość higieny sprawdzamy na wizytach kontrolnych – dodaje stomatolog Małgorzata Czaja.

Dorośli, którzy mają kontakt z dziećmi, powinny mieć zdrowe zęby. Uzębienie, które jest nieleczone i chore jest największym siedliskiem bakterii! Lekarze stomatolodzy zalecają, by wizyty kontrolne robić co 6 miesięcy. Osobom ze słabymi zębami radzą, by jeszcze częściej sprawdzali stan uzębienia. Niedokładna higiena jamy ustnej może zaszkodzić dziecku – to jeden z powodów występowania chorób grzybiczych jamy ustnej u małych dzieci… Chodząc na regularne wizyty można zabrać dziecko.

 

Źródło: http://babyonline.pl/maly-pacjent-u-dentysty,pielegnacja-zebow-mlecznych-artykul,8712,r1.html