» » Przeziębienia – uporczywy kaszel I katar. Jak pomóc dziecku ?

Przeziębienia – uporczywy kaszel I katar. Jak pomóc dziecku ?

 

Katar i kaszel są jednymi z najczęstszych dolegliwości z jakimi borykają się dzieci. Spowodowane są wirusowymi infekcjami górnych dróg oddechowych. I nie wymagają poważnych interwencji. Nie bez powodu mówi się, że katar nieleczony trwa tydzień a leczony 7 dni :).

Katar u dziecka

Katar to potoczna nazwa dla czegoś, co profesjonalnie nazywa się nieżytem nosa. Najczęściej jest on spowodowany wirusamii występuje w okresie jesienno-zimowym. W trakcie infekcji wirusowej dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Stan zapalny wiąże się z obrzękiem błony śluzowej oraz zwiększoną produkcją wydzieliny

Co robić , kiedy dziecko ma katar ?

Niezależnie od wieku dziecka , najważniejsza jest toaleta nosa. Starsze dziecko ,może nosek wydmuchać,młodszemu trzeba będzie pomóc. Oto kilka rzeczy, które można zastosować samemu:
Zakraplanie do nosa soli morskiej lub fizjologicznej.
To bardzo dobry sposób na oczyszczenie noska i rozrzedzenie zalegającej w nim wydzieliny. Możesz je wykonywać kilka razy dziennie, niezależnie od wieku dziecka. Po podaniu soli do nosa starsze dziecko powinno wydmuchać nos , niemowlakowi odciągnij wydzielinę.

Nawilżanie powietrza

Jest bardzo istotne. Zapobiega wysychaniu błon śluzowych i wydzieliny. Możesz stosować nawilżacz powietrza albo w trakcie kąpieli „naparować” w łazience.

Odpowiednie nawodnienie

W przypadku infekcji dróg oddechowych spożywanie dużej ilości płynów jest bardzo ważne. Sprzyja nawilżeniu błon śluzowych, rozrzedzeniu wydzieliny oraz skraca czas trwania choroby.

Aromaterapia miejscowa

Chyba każdy pamięta smarowanie klatki piersiowej pewną maścią w niebieskim pudełku? jednocześnie odtykała nos i sprawiała, że lało się z niego strasznie. Choć obecnie nie jest to metoda nr 1, to nadal wspomagająco można z niej korzystać. Olejki eteryczne (mentol, kamfora, eukaliptus czy majeranek) dają subiektywne odczucie poprawy oddychania. Należy jednak pamiętać, że są to substancje potencjalnie uczulające, dlatego należy zachować ostrożność przy ich stosowaniu

Warto skorzystać z metod naszych babć . Jednym z nich jest kompres z ziemniaków, którego efektywność wynika ze zwiększenia ukrwienia oraz ułatwiania odkrztuszania wydzieliny z dróg oddechowych.

Możemy również posmarować klatkę piersiową kremem lub oliwką z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego lub kamforowego (zalecany po piątym roku życia).

Kaszel u dziecka

Kaszel jest ważnym odruchem obronnym organizmu pomagającym w oczyszczaniu dróg oddechowych. Warto o tym pamiętać! Sporadyczne pokasływanie jest u dzieci fizjologią. Czasem jednak może być objawem choroby, zarówno infekcji górnych jak i dolnych dróg oddechowych. Często wiąże się z katarem poprzez spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Rodzaje kaszlu

Dwa podstawowe rodzaje kaszlu, to kaszel suchy i mokry. Rodzicom czasem trudno je odróżnić, zwłaszcza, że dzieci potrafią prezentować obydwa rodzaje naraz

  • Kaszel suchy to taki, przy którym dziecko nic nie odkrztusza. Najczęściej jest wynikiem spływania wydzieliny z nosa, podrażnienia dróg oddechowych lub występuje po chorobie ale może też być spowodowany zapaleniem krtani, oskrzeli czy płuc albo astmą.

  • Kaszel mokry wiążę się z odkrztuszaniem a zatem będzie występował wtedy, kiedy w drogach oddechowych będzie dużo wydzieliny. Może więc towarzyszyć infekcjom zarówno górnych jak i dolnych dróg oddechowych.

Leczenie kaszlu

Wbrew pozorom nie powinniśmy się go zbyt chętnie pozbywać ponieważ ma on swoje zadanie. Zwłaszcza hamowanie mokrego kaszlu jest złym pomysłem, gdyż powoduje zatrzymanie wydzieliny w drogach oddechowych , co może skutkować nadkażeniem i pogorszeniem stanu pacjenta. W przypadku kaszlu mokrego, raczej będziemy go promować poprzez stosowanie leków wykrztuśnych po to, aby pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Nawodnienie doustne

Jest najważniejszą częścią leczenia niezależnie od rodzaju kaszlu (jak już wspominałam przy katarze). Dodatkowo picie ciepłych płynów łagodzi podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych i poprawia przepływ wydzieliny w nosie .

Miód

Badania potwierdzają skuteczność miodu w łagodzeniu kaszlu. Podawanie dwóch łyżeczek przeziębionym dzieciom przed zaśnięciem zmniejsza liczbę ataków kaszlu w ciągu nocy.

Spanie w odpowiedniej pozycji

Suchy kaszel często utrudnia sen. Jeśli mimo nawilżania powietrza, a także uprzedniego przewietrzenia pokoju, w którym śpi dziecko, kaszel nie odpuszcza, warto spróbować zmiany pozycji. Dziecko układamy z lekko uniesionym tułowiem (15-20 cm ponad resztą ciała).

Syrop z rzodkwi – naturalny środek wykrztuśny

Syrop z rzodkwi działa antyseptycznie i wykrztuśnie. Do jego przygotowania potrzeba: jednej czarnej lub białej rzodkwi oraz brązowego cukru, który pozwoli wydobyć z rośliny sok.

Syrop z cebuli

To bardzo znany, domowy syrop na kaszel. Przygotowuje się go bardzo prosto. Wystarczy, że pokroimy cebulę w drobną kostkę i zasypiemy w słoiku podobną ilością cukru. Zostawiamy na 12 godzin. Odcedzamy, a uzyskany sok przechowujemy w lodówce w zamkniętym naczyniu do trzech dni. Podajemy dziecku trzy razy dziennie po łyżce stołowej.

Syrop z cebuli rozrzedza wydzielinę oraz ułatwia odkrztuszanie.

Czosnek – naturalny antybiotyk

Jeśli mamy sposoby, aby przemycić dziecku czosnek w posiłku (np. w sosie do makaronu czy jogurcie), to śmiało sięgnijmy po tę roślinę. Czosnek, znany pogromca wirusów i bakterii. Jego wszechstronne właściwości powinny pomóc w leczeniu infekcji.