» » Rola snu w życiu małego dziecka

Rola snu w życiu małego dziecka

 

   ROLA SNU W ŻYCIU MAŁEGO CZŁOWIEKA

 

 

      Sen jest potrzebą fizjologiczną, która jest niezbędna dla wzrostu ciała, dojrzewania mózgu, uczenia się oraz rozwoju pamięci. Jest on szczególnie ważny dla małego dziecka, które w pierwszych latach życia stale rośnie. Odpowiednia ilości i jakość snu pozwala małemu organizmowi regenerować siły i przeprowadzać ważne procesy w mózgu.

 

       Sen, tak jak prawidłowe żywienie, odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu dziecka i wyznacza rytm dobowy w życiu maluszka. W trakcie snu w mózgu dziecka zachodzi wiele ważnych procesów. Produkowane są substancje, dzięki którym komórki nerwowe maluszka poprawnie funkcjonują. To tzw. neuroprzekaźniki:

  • serotonina jest odpowiedzialna za dobry nastrój dziecka
  • dopamina wpływa na dobre samopoczucie i sprawność ruchową maluszka
  • noradrenalina odpowiada za życiową energię
  • acetylocholina poprawia pamięć.

 

Odpowiednia dawka snu wzmacnia również odporność maluszka. Z kolei zbyt mała ilość przespanych godzin może mieć niekorzystny wpływ na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka i w przyszłości spowodować np. problemy z koncentracją, uczeniem się i pamięcią. Niedobór snu zmniejsza także w organizmie ilość melatoniny, która reguluje dobowy rytm dziecka, a zwiększa poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dodatkowo udowodniono, że u maluszków, u których występują problemy ze snem, jest większe ryzyko nadwagi w przyszłości!

 

 

 

 

ILE POWINNO SPAĆ DZIECKO?

 

Poniżej tabela z informacją WHO, ile powinno spać dziecko. Taka ilość snu jest według specjalistów niezbędna dziecku dla zdrowia i prawidłowego rozwoju:

WIEK DZIECKA ILOŚĆ SNU NA DOBĘ
0-3 miesiące 14-17 godzin
4-11 miesięcy 12-16 godzin
1-2 lata 11-14 godzin –sen nocny z regularnymi godzinami zasypiania i pobudki oraz dzienne drzemki
3-4 lata 10-13 – jedna dzienna drzemka oraz sen nocny z regularnymi godzinami zasypiania i pobudki

 

PROBLEMY ZE SNEM-JAK POMÓC DZIECKU?

       W pierwszych miesiącach życia dziecko dopiero uczy się rozróżniać dzień i noc. Dlatego jego sen jest nieregularny. Z tego powodu warto wprowadzać rytuały, ułatwiające maluszkowi zasypianie. W tym celu trzeba wyciszyć pociechę przed porą spania. Pomocna jest tutaj ciepła kąpiel, masaż, krótki spacer lub zaśpiewanie kołysanki dziecku. Jeżeli te czynności będą odbywać się regularnie, z czasem zaczną kojarzyć się malcowi z wypoczynkiem.

Kojący wpływ mają również zapachy, osób, które zna maluszek, zwłaszcza matki. Dla pociechy istotne jest poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym, kładąc dziecko do łóżeczka, można delikatnie owinąć je kocykiem. Warto też zadbać o to, by malec miał przed porą spania pełny brzuszek — pomoże mu to zasnąć na dłużej. Aby odpoczynek był efektywny, należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym śpi pociecha. Najlepsza temperatura to 20°C. Odpowiedni sen maluszka wpływa na jego chęć poznawania świata. Wyspane dziecko jest weselsze i zdrowsze — a na jego szczęściu i bezpieczeństwie rodzicom zależy najbardziej.

 

 

CZY DZIECKO MUSI SPAĆ W ŻŁOBKU?

 

Żłobek zapewnia strukturalny harmonogram dnia, który może być korzystny dla dziecka. Regularne godziny snu, posiłków i zabaw pomagają maluchowi w utrzymaniu zdrowego rytmu życia. Dzieci, które mają ustalone rutyny, często lepiej radzą sobie z regulacją snu i są mniej narażone na problemy związane z bezsennością.

 

Źródła:

http://mojadobranocka.pl/

http://mommydraws.pl/

http://who.int/