Odpieluchowanie dziecka to nie lada wyzwanie, które wymaga od rodziców odpowiedniego przygotowania, cierpliwości i czasu. Marzeniem każdego jest oczywiście niekłopotliwe i względnie szybkie przejście z pieluszek na nocnik, jednak rzeczywistość często znacznie odbiega od marzeń.
Trudno jest ustalić skąd bierze się strach dzieci przed korzystaniem z łazienki, a dokładniej z toalety.
Odpieluchowanie można nieco ułatwić i uprzyjemnić sobie i dziecku, można rozpocząć go od stosowania specjalnych majtek treningowych. Są one bardziej chłonne niż zwykła bielizna i nie przemakają na zewnątrz. Poza tym, gwarantują dziecku komfort porównywalny z tym, jaki odczuwa będąc tylko w majteczkach, ale jednocześnie pozwalają mu odczuć, że ma mokro, czego nie gwarantują klasyczne pampersy.
Istnieje pogląd, że zanim coś polubimy, musimy to zaakceptować. Wbrew pozorom, z nocnikiem jest podobnie. Oczywiście podstawą jest tutaj dobry, stabilny i wygodny nocnik. Warto zaopatrzyć się w niego wcześniej i powoli oswajać dziecko z jego obecnością. W sprzedaży dostępne są nie tylko zwykłe nocniki, ale również ciekawe modele grające, świecące itp. Gdy już zaopatrzysz malucha w odpowiedni model, wytłumacz dziecku na spokojnie, do czego nocnik służy. Opieraj się na przykładach z otoczenia – powiedz, że mama i tata nie noszą pieluszki, bo pieluszki noszą tylko maluszki. Ważne, by dziecko czuło się wyróżnione, że otrzymało nocniczek, a nie smutne, że znikną pieluchy. Pomocne w pożegnaniu z pieluszką mogą okazać się ponadto siusiające na nocniczek lalki, a nawet śmieszne bajeczki o korzystaniu z nocniczka. Wszystkie tego typu gadżety mogą pomóc w odpieluchowaniu dziecka, jednak warto zaznaczyć, że stanowią one zaledwie dodatek. Najważniejszy jest tu czas, zrozumienie, wsparcie i cierpliwość rodziców – bez nich żaden gadżet nie będzie skuteczny.
Początki rozpoznawania przez dziecko potrzeb fizjologicznych bywają trudne. Zwykle od poczucia potrzeby załatwienia do samego siusiania jest niewiele czasu. Najłatwiej odpieluchować dziecko w miesiące ciepłe– wówczas może biegać bez pieluszki, w samych majteczkach, które łatwiej się zdejmuje w razie pilnej potrzeby. Warto sadzać dziecko na nocnik o stałych porach(np. tuż po spaniu, po posiłku), ważne również, by nocnik był cały czas „pod ręką”. Zanim więc na dobre rozpoczniemy naukę właściwego korzystania z niego, warto podsunąć go dzieciom jako zabawkę – w końcu znajome zabawki nie powodują strachu.
Pamiętaj, że dziecko doskonale rozpoznaje Twoje emocje. Najważniejsza jest cierpliwość.
Chwal maluszka za każdy sukces, ale nie karz go i nie zawstydzaj, gdy mu nie wyjdzie, a co najważniejsze – nie stosuj przymusu. Zaakceptuj ponadto możliwość porażki – jeśli mimo usilnych prób wam nie wychodzi, spróbuj za miesiąc.
Jak zatem przeprowadzić bezstresowe nocnikowanie?
Bez względu na to, w jaki sposób będziemy przyuczać dziecko do nocnika, warto pamiętać o kilku zasadach:
-
nie wywołujmy napiętej atmosfery w czasie nauki, dziecko musi kojarzyć siedzenie na nocniku z czymś miłym
-
maluch nie powinien przesiadywać na nocniku, lepiej by był na nim częściej, niż dłużej
-
dziecko powinno stabilnie siedzieć na swoim nocniku opierając stopy o podłogę, weźmy to pod uwagę dokonując zakupu
Naprawdę, nie sztuka zamęczyć dziecko i sadzać je na siłę, fundując mu odpieluchowującą krucjatę, z której nic sobie nie będzie robiło, a może nawet jeszcze przysporzymy mu bezsensownych stresów. To nie jest żaden odpieluchowujący egzamin maturalny, który może świadczyć o jakiejkolwiek ponadprzeciętności czy wyższym ilorazie inteligencji dziecka, jak to się niektórym wydaje. To też niekoniecznie lenistwo rodziców, tylko chęć oszczędzenia dziecku stresów, bo tak, takie odpieluchowanie może stres generować.
Po prostu, jedne dzieci są na to gotowe w wieku 6 miesięcy, a inne w wieku lat trzech. Jednym dzieciakom z tym po drodze, a drugie zakumają dopiero przy dwudziestym podejściu w wieku lat trzech!
Nie róbmy z odpieluchowania walki na śmierć i życie. Grunt, to zdrowy rozsądek.
Źródła:
https://szczesliva.pl/
https://www.oczekiwanie.pl/
https://lulanko.pl/