GORĄCZKA U DZIECKA

Gorączka u dziecka

Podwyższona temperatura ciała u naszego dziecka nie musi zawsze oznaczać choroby. Czasami przyczyna jej wystąpienia jest błaha. Nie należy ogłaszać wówczas w domu alarmu, jednak musimy być czujni, by odpowiednio zareagować. A więc kiedy i jak powinniśmy zadziałać?

Prawidłowa temperatura u dziecka

Temperatura mieszcząca się w przedziale od 36,6 do 37,5 stopni Celsiusa u małych dzieci i niemowlaków jest prawidłowa i dopuszczalna. To przekroczenie progu 36,6 wynika u dzieci z wielu czynników.Niemowlęta mają jeszcze nie do końca sprawny mechanizm termoregulacji, inaczej pracują hormony oraz układ immunologiczny. Skok temperatury może u dzieci wystąpić po płaczu, przebudzeniu, energicznej zabawie, po szczepieniu, przy ząbkowaniu czy też gdy niemowlak jest zbyt ciepło ubrany. Wówczas nie należy obawiać się najgorszego. To dobry znak, że organizm małego dziecka działa prawidłowo i próbuje sam walczyć. Gdy jednak temperatura przekroczy 38 °C należy zachować czujność oraz kontrolować ją co jakiś czas. U maluchów temperatura zmienia się bardzo szybko. W przypadku przekroczenia 38,5 °C należy zacząć działać,gdyż w organizmie rozwija się już stan zapalny.

Domowe sposoby na początek

Gdy temperatura będzie wyższa niż 38,5 °C konieczne jest zdecydowane działanie, by ją obniżyć. Na początek należy podać malcowi odpowiednie według wieku środki obniżające podwyższoną temperaturę. Dla niemowląt i małych dzieci zalecane są medykamenty na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Najlepiej sięgnąć po preparaty te w postaci czopków, gdyż niekiedy zdarza się, że dziecko płynną postać może zwymiotować.Należy również pamiętać, że wraz z gorączką dziecko szybko się odwadnia.Dlatego jeśli matka karmi, należy dziecko częściej przystawiać do piersi.Natomiast, gdy dziecko jest starsze można podawać przegotowaną, niegazowaną wodę, niesłodzoną herbatę, rozcieńczony sok lub nabyte w aptece elektrolity dosporządzenia.

Bardzo pomocne w zbijaniu wysokiej temperatury są chłodne okłady karku, czoła lub kąpiel całego ciała. W przypadku kąpieli trzeba zadbać o to by woda nie była zbyt zimna, aby nie doprowadzić do szoku termicznego. Optymalna temperatura takiej kąpieli powinna być niższa o 3 stopnie od aktualnej temperatury ciała maluszka. Następnie możemy dodać niewielką ilość chłodnej wody, ale tak by nie obniżać temperatury ogólnej kąpieli poniżej 33°C. Kąpiel taka powinna trwać nie dłużej niż 5 minut.

W trakcie gorączki dzieci bardzo intensywnie się pocą. Wówczas należy zmieniać wilgotne ubranie dziecka na suche. Zarówno dobrze jest tak samo postąpić z pościelą. Zadbajmy by temperatura pomieszczenia była w granicach 20 do 22°C. Również bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności oraz wietrzenie pokoju.

Ile może trwać gorączka u dziecka?

Czas trwania gorączki zależy w dużej mierze od jej przyczyny, jednak najczęściej objaw ten utrzymuje się kilka dni. Zwykle gorączka u dziecka trwa do 3 dni i nie powinno to budzić niepokoju. Jeśli się przedłuża, należy zgłosić się do lekarza.

Co zrobić, gdy gorączka u dziecka nie spada?

Jeśli gorączka jest uciążliwa i po chwilowym spadku spowodowanym przyjęciem leku, ponownie wzrasta, można zastosować dwie różne substancje lecznicze – paracetamol i ibuprofen. Schemat dawkowania polega na naprzemiennym podawaniu odpowiednio odmierzonych dawek leków z zachowaniem 4-godzinnych przerw. W ten sposób ciągłość działania przeciwgorączkowego będzie utrzymana bez ryzyka przedawkowania poszczególnych substancji czynnych – między kolejnymi dawkami ibuprofenu i paracetamolu przerwy wynoszą 8 godzin.

Naprzemienne stosowanie leków jest bezpieczne, o ile przestrzegana jest wysokość dawki leku oraz odpowiednie odstępy. Zaznaczyć trzeba, że przed podaniem leku należy się upewnić, jaką substancję czynną zawiera, na rynku paracetamol i ibuprofen można znaleźć pod różnymi nazwami handlowymi (np. Apap, Ibuprom Max). Przy jakichkolwiek wątpliwościach zaleca się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala?

Choć rodzice często panikują, gdy dziecko ma gorączkę, w większości przypadków jest to zupełnie zbędne. Prawda jest taka, że najgorszy jest pierwszy raz, z czasem rodzice nabierają wprawy w radzeniu sobie z gorączką, przede wszystkim wiedzą, jak maluch ją znosi! Są jednak sytuacje, kiedy nie można zwlekać ani minuty z wizytą u lekarza lub w szpitalu. Po pomoc medyczną należy się niezwłocznie zgłosić z gorączkującym niemowlakiem poniżej 3. miesiąca życia oraz z dzieckiem przewlekle chorym.

Hospitalizacja jest konieczna, gdy gorączka jest bardzo wysoka lub wraz z gorączką pojawiają się problemy z oddychaniem, nudności, drgawki, odmowa picia i jedzenia, zmiany w zachowaniu, zaburzenia świadomości, inne niepokojące objawy. Trzeba się skonsultować z lekarzem, jeśli podwyższona temperatura u dziecka utrzymuje się ponad 3 dni lub regularnie nawraca oraz wtedy, gdy stan dziecka nie poprawia się po podaniu leków przeciwgorączkowych.

Gorączka u dziecka nie jest chorobą, a jedynie objawem, który tylko w niektórych sytuacjach wymaga szybkiego zbijania za pomocą leków przeciwgorączkowych i domowych metod jak np. zimne okłady na gorączkę. Zawsze, gdy temperatura u dziecka przekracza 37st. C należy uważnie je obserwować, mierzyć mu temperaturę i zwiększyć podaż płynów, aby uniknąć niebezpiecznego odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych.

Podsumowując jak w większości przypadków należy dziecko najpierw przy niewielkiej temperaturze obserwować ,i zastosować domowe sposoby obserwując jak organizm dziecka reaguje, jeżeli jednak trwa nieco dłużej koniecznym jest, aby zasięgnąć porady lekarza.

Źródło :
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/goraczka-u-dziecka-jak-sobie-z-nia-poradzic
https://www.i-apteka.pl/Goraczka-u-dziecka-jak-sobie-z-nia-radzic-i-kiedy-jest-niebezpieczna-blog-pol-1659532971.html