Adaptacja dziecka w żłobku

wpis w: Artykuły i porady | 0

Po okresie, który w przeważającej mierze upłynął na spędzaniu czasu z Twoją pociechą, przyszedł czas na to, byś mogła wrócić do pracy. Decyzja o umieszczeniu dziecka w żłobku zazwyczaj jest koniecznością dla pracujących rodziców, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma zaufanej osoby, gotowej zająć się malcem podczas Waszej nieobecności w domu.

Jeśli szczęśliwie wybraliście idealny żłobek, przed Wami być może kolejne wyzwanie – adaptacja pociechy w nowym miejscu.

Niemowlę w żłobku

Adaptacja niemowlaka do nowej sytuacji, związanej z nowym otoczeniem i innymi osobami zazwyczaj nie przychodzi trudno – szczególnie, jeśli jest ono jeszcze zbyt małe, by odnajdywać wizualną różnicę pomiędzy domem, a innym miejscem, w którym aktualnie się znajduje. Jeśli po raz pierwszy zostawiasz dziecko w żłobku, bardziej prawdopodobne jest, że sama będziesz potrzebować kilku dni na to, by oswoić się z jego brakiem.

Starsze niemowlę i małe dziecko

Jeśli dziecko ma 8. miesięcy i więcej, jego przestawanie się, z racji osiągnięcia pewnego stopnia dojrzałości, może zająć nieco więcej czasu. Adaptacja w tym czasie do nowego środowiska może być trudniejsza i potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. By pomóc mu w pogodzeniu się z nową sytuacją, zastosuj metodę małych kroków: pierwszego dnia (tygodnia, w zależności od potrzeb i możliwości) pozostaw je tylko na godzinę, drugiego na 3 godziny, trzeciego niech spędzi w żłobku tyle czasu, ile przyjdzie mu spędzać w przyszłości.

Oprócz powyższego, zaleca się, by matka przez jakiś czas pozostawała przy dziecku na 2 lub 3 godziny i współuczestniczyła w opiece nad swoim maluchem. Dzięki takiej adaptacji, dziecko w żłobku będzie czuło się znacznie bezpieczniej, a lęk związany z oddaleniem się matki na jakiś czas i nową panią, która się nim zajmie, wkrótce ustąpi.

O tym, jaki sposób będzie najlepszy dla naszego dziecka warto porozmawiać z opiekunami ze żłobka. Dość szybko potrafią oni zdiagnozować co w przypadku danego malucha zrobić. Pozostawanie mamy w szatni czy uczestniczenie w zajęciach jest dobre dla jednego, przy innym bardziej sprawdzi się buziak, deklaracja, że mama wychodzi na zakupy po soczek lub bułkę i pomachanie mamie przez okno na „do widzenia”. W końcu każde dziecko jest różne.

 

Trudna adaptacja dziecka w żłobku

Jeśli, mimo swoich wysiłków i pozostawania z dzieckiem w żłobku, wciąż jest ono lękliwe i płacze kiedy nie ma Cię w pobliżu, okres adaptacji stosunkowo trzeba będzie przedłużyć. Jedne dzieci przechodzą go szybciej, drugie wolniej. Jeśli Twoja pociecha nie może pogodzić się z nagłą zmianą sytuacji polegającą na umieszczeniu jej w nowym, zupełnie obcym miejscu, daj jej więcej czasu na to, by nabrała zaufania do innych dorosłych, a tym samym do Ciebie.

 

Sylwia Wanowicz