Domowe obowiązki dla rocznego i 2-letniego dziecka

Znasz to powiedzenie „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”? Jest prawdziwe! Warto uczyć dzieci pomagania w domu już od 1. roku życia. Zobacz, jakie zadania możesz powierzyć rocznemu i 2-letniemu dziecku.

 

Od kiedy dziecko może pomagać w domu?

Wydaje ci się, że rok lub dwa to za wcześnie na pierwsze domowe obowiązki? Wszyscy eksperci są zgodni, że dzieciom należy pozwalać włączać się w zajęcia, jakie wykonuje mama czy tata. Może z początku nie warto nazywać ich „obowiązkami domowymi”, tylko np. „pomaganiem rodzicom”.

Dziecko naprawdę  widzi i zapamiętuje, co robią jego rodzice i rodzeństwo i… chce robić to samo. Dla takiego malucha zamiatanie czy podlewanie kwiatków to nie są przykre „obowiązki”, tylko nowa, świetna zabawa.

Jeżeli właśnie tak potraktujesz kwestię dbania o dom razem z dzieckiem, znacznie ułatwisz sobie sprawę. Na początku dziecko rzeczywiście będzie bardziej przeszkadzać i brudzić niż pomagać, ale z czasem nauczy się wykonywać zadania jak należy. Na początku nie oczekuj od dziecka, że zawsze wykona swoje zadanie na tip-top. W tym wieku ważniejsze jest, żeby po prostu zaczęło się uczyć.

Przede wszystkim, dziecko od samego początku będzie uczyć się, że dom to ważne miejsce, o które należy dbać i to wspólnie. Nauczy się też, że to także jego miejsce. Dlatego nie zniechęcaj dziecka i pozwól mu włączyć się w obowiązki.

Przykładowe zadania, które można powierzyć rocznemu dziecku

W przypadku rocznego dziecka powinny to być naprawdę bardzo proste rzeczy. Nawet jeżeli dziecko jeszcze nie chodzi lub chodzi słabo, na pewno dobrze już chwyta i przestawia rzeczy w mieszkaniu. Niech do jego obowiązków należą zadania spod znaku „odkładania na miejsce”:

  • Odstawianie na miejsce bucików
  • Odkładanie na miejsce książeczek
  • Sprzątanie zabawek wieczorem – wrzucanie ich np. do pudła, wkładanie do szafki
  • Wyrzucanie pieluchy do kosza (dzieci, które już chodzą; jeżeli jest łatwy i bezpieczny dostęp do kosza na śmieci)

Najpierw pokaż dziecku, jak powinno daną rzecz zrobić, a gdy wykona twoje polecenie, pochwal je głośno.

Przykładowe zadania, które można powierzyć 2-letniemu dziecku

Dwulatek rozumie już naprawdę dużo. To znaczy, że można od niego też trochę więcej wymagać. Do powyższej listy „obowiązków” śmiało możesz dopisać takie zadania:

  • Wycieranie swojego stoliczka po posiłku (np. chusteczką dla niemowląt) – nie denerwuj się, że dziecko zrobi to niedokładnie, ważne, że zacznie wyrabiać taki nawyk
  • Wkładanie swoich ubrań do kosza na pranie
  • Pomaganie w kuchni, np. mieszanie, wykrawanie szklanką ciasta na pierogi, wsypywanie do miski itd.
  • Pomoc przy rozpakowaniu zakupów (lekkie rzeczy)

Pamiętaj, żeby za każde wykonane zadanie pochwalić dziecko!